„Mgła” – film o Smoleńsku

Blisko dziesięć miesięcy po katastrofie w Smoleńsku na ekrany trafia film „Mgła”. Został zrealizowany przez Joannę Lichocką i Marię Dłużewską. Producentem jest „Gazeta Polska„.

Film jest ujęciem wydarzeń z perspektywy pracowników kancelarii prezydenta. Na ekranie zobaczymy między innymi Andrzeja Dudę, Adama Kwiatkowskiego, Jakuba Oparę oraz Jacka Sasina. Opowiadają o tym, jak był organizowany lot, jak się dowiedzieli o tragedii, o swoich uczuciach wobec tego wydarzenia.

Premiera filmu odbyła się w warszawskim kinie Kultura. Wzięło w niej udział kilkuset widzów, w tym Jarosław Kaczyński. Podziękował on twórcom i wyraził swoje uznanie. Zapytany o wartość filmu, odpowiedział:

Nie chodzi tutaj o samą tajemnicę, pytanie:”dlaczego to się zdarzyło, czym w istocie była katastrofa?”, chodzi w gruncie rzeczy o dzisiejszą Polskę, o to kto nią dzisiaj rządzi, kim ci ludzie są, jacy są.

Jednocześnie wyraził nadzieję, że takich filmów będzie więcej.

Pojawiły się też bardziej radykalne komentarze. Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie, potraktowała film jako wspomnienie o wolnym państwie, ponieważ wątpi, aby obecnie Polska była suwerenna.

Muzykę do dokumentu zrobił zespół DePress. Poniżej zamieszczamy trailer filmu „Mgła”:

The following two tabs change content below.