Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

„Miasto ruin” Bagińskiego

Bagiński staje się etatowym reżyserem polskiego patriotyzmu. Zrealizował kolejny projekt dotyczący naszej historii – „Miasto ruin” to komputerowa animacja odtwarzająca zniszczoną Warszawę z 1945 roku.

Obraz jest poruszający i wstrząsający. Miasto możemy oglądać z góry, z lecącego samolotu. Szczegółowa panorama pozwala uświadomić sobie to, czemu być może nie podołała wyobraźnia. Liczby i opisy z podręczników historii zamieniają się w konkret – stolica wygląda jak miejsce z koszmarnego snu. Cmentarzysko wypalonych budynków ciągnie się jak okiem sięgnąć. Film został stworzony na potrzeby Muzeum Powstania Warszawskiego i tam też będzie pokazywany.

Wcześniej Bagiński zrealizował 10-minutową animację, która w skrótowy, ale atrakcyjny sposób pokazywała historię Polski. Filmik promuje nasz kraj na targach Expo 2010 i podobno wzbudza duże zainteresowanie wśród odwiedzających polski pawilon. Poza tym reżyser pracuje nad pełnometrażową animacją „Hardkor 44” opowiadającą o heroicznej walce warszawskich powstańców. Film nie ma być wiernym oddaniem historii, lecz twórczą adaptacją, z elementami fantastyki. Efektem ma być atrakcyjna opowieść, która przyciągnie do kin tłumy nie tylko Polaków. Dziełem Bagińskiego była także animacja otwierająca tegoroczną bitwę pod Grunwaldem.