Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

„Miasto ruin” Bagińskiego

Bagiński staje się etatowym reżyserem polskiego patriotyzmu. Zrealizował kolejny projekt dotyczący naszej historii – „Miasto ruin” to komputerowa animacja odtwarzająca zniszczoną Warszawę z 1945 roku.

Obraz jest poruszający i wstrząsający. Miasto możemy oglądać z góry, z lecącego samolotu. Szczegółowa panorama pozwala uświadomić sobie to, czemu być może nie podołała wyobraźnia. Liczby i opisy z podręczników historii zamieniają się w konkret – stolica wygląda jak miejsce z koszmarnego snu. Cmentarzysko wypalonych budynków ciągnie się jak okiem sięgnąć. Film został stworzony na potrzeby Muzeum Powstania Warszawskiego i tam też będzie pokazywany.

Wcześniej Bagiński zrealizował 10-minutową animację, która w skrótowy, ale atrakcyjny sposób pokazywała historię Polski. Filmik promuje nasz kraj na targach Expo 2010 i podobno wzbudza duże zainteresowanie wśród odwiedzających polski pawilon. Poza tym reżyser pracuje nad pełnometrażową animacją „Hardkor 44” opowiadającą o heroicznej walce warszawskich powstańców. Film nie ma być wiernym oddaniem historii, lecz twórczą adaptacją, z elementami fantastyki. Efektem ma być atrakcyjna opowieść, która przyciągnie do kin tłumy nie tylko Polaków. Dziełem Bagińskiego była także animacja otwierająca tegoroczną bitwę pod Grunwaldem.

The following two tabs change content below.