Nowy kredyt dla rolników

Rolnicy, którzy już prowadzą lub dopiero rozpoczynają działaność rolniczą, mogą liczyć na nowy rodzaj wsparcia. Od 1 października ARiMR udzielają kredytów z częściową dopłatą do kapitału kredytu.

Dotyczczas rolnicy mogli skorzystać z 13 linii kredytowych w ramach kredytu z dopłatą do oprocentowania. Nowy instrument to zupełnie pilotażowy kredyt, który będzie traktowany równolegle z poprzednimi rozwiązaniami. Istotną różnicą będzie jednak forma pomocy. Dotychczas Agencja spłacała za kredytobiorcę wyłącznie część odsetek. Nowe rozwiązanie będzie polegało na tym, że Agencja spłaci za rolnika część kwoty kapitału. Zatem poziom zadłużenia rolnika będzie mniejszy.

Pieniądze będą wypłacane rolnikom w dwóch ratach. Pierwsza obejmująca 3/4 dopłaty będzie wypłacana po realizacji inwestycji, druga dopiero po zakończeniu okresu kredytowania. Suma dofinansowania nie może przekraczać 22 proc. całkowitej sumy inwestycji i będzie stanowić najwyżej 33 tys. zł. Kredyt taki może być udzielany na najwyżej 10 lat i tylko przez banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.