Oscar Niemeyer i jego najnowsze dzieło

Współczesna architektura to nie tylko projektowanie budynków. To kreowanie nowej, nieznanej dotąd rzeczywistości, nierzadko przypominającej tę z filmów science-fiction.

Współczesne budynki onieśmielają formą, zaskakują odważnymi rozwiązaniami przestrzennymi i futurystycznym kształtem. Do takich należy najnowsze dzieło Oscara Niemeyera – nazwane na cześć samego autora – Centro Niemeyer. Ten nowopowstały budynek będący siedzibą centrum kulturalnego w Aviles jest wykładnią niezwykłego talentu, ogromnej wiedzy i kreatywności.

To cechy, które bez wątpienia ma Oscar Niemeyer – brazylijski architekt, który całe swoje życie poświęcił sztuce projektowania. A ma za sobą wiele udanych, niezwykłych budynków, nie zamierza przestać, mimo że w tym roku skończy 104 lata. Sam najnowszy projekt określa jako najbardziej udany i najbardziej unikalny w swojej karierze, jedyny powstały w Hiszpanii.

Na 4 tys. m kw. Niemeyer stworzył prawdziwe dzieło sztuki w iście futurystycznym stylu, którego konstrukcje mogłoby służyć za doskonałą scenografię filmów fantastycznych. Na wyznaczonym obszarze stworzył 3 pawilony i jedną rotundę będące filarami XXI wieku w zaniedbanym, starym porcie Aviles. W budynkach, które pochłonęły 40 mln dolarów, będzie toczyło się życie kulturalne, znajdą się w nich kina, sale konferencyjne, galerie, sale wystawowe, muzeum. Partonal nad Centro Niemeyer objął Woody Allen.

fot. Centro Niemeyer