Państwo i firmy wyłożą pieniądze na gaz łupkowy

program wydobycia gazu łupkowego

tk-link (Flickr)

O tym temacie jest coraz głośniej – rząd i prywatne firmy chcą podjąć wspólny finansowy wysiłek opracowania polskich metod wyszukiwania i eksploatacji złóż gazu łupkowego.

Pomysł tego typu kooperacji nie jest niczym nowym. Na Zachodzie przemysł od długiego czasu współpracuje z nauką. U nas takie łączenie sił jest jeszcze rzadkie, chociaż praktyka pokazuje, iż efekty są bardzo dobre. Zazwyczaj naukowcy sami określają obszar swoich zainteresowań. Gdy są finansowani przez firmy, to one wskazują im kierunek badań, dzięki czemu powstają innowacyjne technologie stymulujące rozwój gospodarki.

Na program badawczy nad gazem łupkowym w sumie zostanie przeznaczony 1 mld złotych. Połowę tej kwoty wyłoży rząd, a resztę – firmy. Firmy na potrzeby projektu stworzą konsorcjum i będą wspólnie wydawać pieniądze na rozwój technologii, mimo że na co dzień są konkurentami.

Celem programu badawczego jest opracowanie metod wykrywanie złóż gazu łupkowego, ich eksploatacji oraz ograniczenia  niekorzystnego wpływu wydobycia na środowisko naturalne. Prof. Krzysztof Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, wyjaśnia, że opracowanie własnych technologii pozwoli lepiej dostosować je do rodzimych warunków geologicznych oraz uniezależnić się od zewnętrznych grup interesów.

[źródło: wyborcza.biz]

The following two tabs change content below.