Polskie nastolatki na szczycie światowego rankingu

Wielu osobom wydaje się, że mimo szybkiego tempa rozwoju nasz kraj wciąż jeszcze pozostaje w tyle za większością dobrze rozwiniętych krajów. Są jednak i takie dziedziny, w których to właśnie Polacy górują nad innymi. Doskonałym przykładem może tu być ranking prezentujący udział nastolatków posiadających telefon komórkowy.

W naszym kraju własną komórką może pochwalić się aż 83% młodych ludzi. To lepszy wynik niż ten osiągnięty przez Francuzów, Brytyjczyków, Chińczyków, a nawet Amerykanów. W żadnym innym kraju dostęp do telefonów komórkowych dla osób, które nie przekroczyły jeszcze 18 roku życia nie jest tak powszechny. Z jednej strony stanowi to powód do zadowolenia – nowoczesne technologie w Polsce bardzo dobrze się przyjmują i są dostępne dla coraz szerszego grona naszych rodaków. Z drugiej strony należy zastanowić się, w jaki sposób nasi rodacy wykorzystują możliwości swoich telefonów. I w tym przypadku młodzi Polacy wypadają całkiem nieźle. Spora część z nich korzysta z dostępu do internetu, jeśli ich telefon jest wyposażony w taką możliwość, czy regularnie wykorzystuje telefon do robienia dobrej jakości zdjęć.

W przypadku starszych Polaków, którzy ukończyli już 18 rok życia, statystyki nie są niestety równie optymistyczne. Własnego smartfona posiada obecnie niemal co trzeci Polak. W pozostałych krajach ten udział jest znacznie większy. Nawet w Afryce Subsaharyjskiej własnym smartfonem może pochwalić się 39% dorosłych obywateli. To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że aż 13% spośród wszystkich dorosłych użytkowników telefonów komórkowych nie zdaje sobie sprawę z możliwości sprzętu, który mają w kieszeni. Używają ich jako zwykłych telefonów, zupełnie nie wykorzystując dodatkowych funkcjonalności tych nowoczesnych urządzeń.

Te dane rzucają nieco inne światło na obraz użytkowników nowoczesnych technologii w naszym kraju. Owszem, mamy dostęp do wielu urządzeń, ale nie potrafimy ich prawidłowo używać i wykorzystywać wszystkich ich możliwości, co sprawia, że wysoki udział osób posiadających własny telefon komórkowy czy smartfon w ogóle społeczeństwa nie wypada już tak dobrze. Pozostaje mieć nadzieję, że tak szeroki dostęp do nowoczesnych urządzeń już niebawem przyczyni się do poszerzenia wiedzy Polaków na temat ich możliwości i lepszego ich wykorzystywania.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.