Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Pracodawcy na bakier z prawem pracy

Państwowa Inspekcja Pracy systematycznie kontroluje firmy pod kątem dopełniania wszystkich koniecznych procedur i prawidłowego funkcjonowania prawa pracy. Jej wyniki są zatrważające.

Okazuje się, że co druga firma zbadana przez PIP łamie prawo. Mamy powody do niepokoju wiedząc, że połowa polskich pracodawców jest nieuczciwa. Legalność zatrudnienia stoi bowiem pod dużym znakiem zapytania.

Najczęstszym przewinieniem pracodawców jest unikanie wymaganej umowy o pracę, a zamiast niej proponowanie pracownikom umów cywilno-prawnych. Poza tym co piąta badana firma zatrudnia pracowników „na czarno”, czyli bez potwierdzenia umowy na piśmie i baz zgłoszenia pracownika do ubezpieczenia społecznego.

W 2009 roku w wynku interwencji PIP łamiący prawo przedsiębiorcy byli zmuszeni do zawarcia umów o pracę aż w 13 tysiącach wypadków. To ukazuje nam skalę zjawiska. Możemy tylko liczyć na to, że permanentne kontrole upoważnionych do tego organów państwa przyczynią się do zmiany sytuacji na rynku pracy. A jak jest teraz, wie każdy, kto szukał parcy…