Rośnie bezrobocie

flaga polska

kuchenkainternetowa (Flickr)

Mimo że Polska nadal może uchodzić za „zieloną wyspę” w nękanej kryzysem Europie, sygnały dochodzące z naszej gospodarki nie są zbyt optymistyczne. Stopa bezrobocia rośnie, a „odbicie” nastąpi najwcześniej w 2014 roku.

Według opublikowanego przez Manpower Barometru Zatrudnienia, w III kwartale tego roku większość firm (70%) nie planuje zmian w zatrudnieniu. 17% przedsiębiorstw chce zatrudniać nowe osoby, a 7% przewiduje redukcje personelu. Według analityków osłabianie się gospodarki to trend, który dopiero przybiera na sile. Najgorszy może się okazać przyszły rok, kiedy stopa bezrobocia wyniesie około 14%.

Przyczyną osłabienia rynku pracy są złe nastroje wśród przedsiębiorców. Kryzys w Europie sprawia, iż są oni ostrożni i niezbyt skorzy do zwiększania wydatków. Poza tym zdecydowanie pogorszyła się sytuacja w branży budowlanej i transportowej. Spada również dynamika zatrudnień w sektorze finansowym, chociaż póki co w bankach nadal więcej się zatrudnia niż zwalnia.

Poprawa sytuacji w Polsce w 2014 jest wiązana z przewidywaną stabilizacją w gospodarce europejskiej. Poza tym za dwa lata napłyną do naszego kraju nowe fundusze z UE, które ożywią nasz rynek.

[źródło: rp.pl]

The following two tabs change content below.