Tylko 14 firm rządzi światową motoryzacją

samochód

dchrisoh (flickr.com)

Mimo tysięcy firm działających w branży motoryzacyjnej, jedynie 14 naprawdę ma znaczenie. To one rządzą globalną motoryzacją wyznaczając trendy i będąc niepodważalnym autorytetem dla wszystkich mniejszych jednostek. Jakie to marki?

Nieważne jest, ile dokładnie firm motoryzacyjnych funkcjonuje na świecie ani ile kolejnych powstanie. Globalną motoryzacją i tak rządzi 14 gigantów o niezachwianej pozycji. Jest tak np. w przypadku General Motors, które ma pod sobą takie marki, jak choćby Chevrolet, Opel czy Cadillac. Nie tylko w branży, ale w ogóle GM zaliczane jest to największych przedsiębiorstw na świecie. Zajmuje się nie tylko produkcją samochodów, ale też silników okrętowych i różnorodnych instalacji przemysłowych.

Do najpotężniejszych marek motoryzacyjnych zalicza się Volkswagen AG, który wbrew pozorom, zajmuje się nie tylko produkcją aut VW. Spółka kieruje też takimi sławami, jak m.in. ekskluzywne Porsche, Bentley, Bugatti oraz bardziej powszechne Audi, Seat czy Skoda. Poza samochodami osobowymi, Volkswagen odpowiada też za produkcję autobusów MAN. Do grona największych należy także Renault, z którego linii produkcyjnych wyjeżdżają auta osobowe i ciężarowe marki Renault, ale też Dacia i Łada. Ponadto koncern współpracuje z kolejnym gigantem motoryzacyjnym, firmą Nissan Motor Co. Nissan dodatkowo współdziała z marką Daimler AG. Wśród gigantów wymienia się FCA, czyli koncern Ford Chrysler Automobiles, który ma pod sobą m.in. Ferrari, Maserati, Fiata i Alfa Romeo. Zajmuje się przy tym nie tylko produkcją samochodów, ale też komponentów i systemów.

Do znaczących firm motoryzacyjnych należy Toyota Motor Corporation odpowiedzialna m.in. za samochody Lexus. Oczywiście, do najlepszych zalicza się też Daimler AG, którego sztandarową marką jest Mercedes-Benz. Ford Motor Company, chociaż stracił część zależnych od siebie marek, wciąż jest jednym z najsłynniejszych koncernów motoryzacyjnych na globie. Obecnie skupia się na produkcji pojazdów marki Ford i Lincoln. W 14-tce największych nie może zabraknąć cieszącej się ponad 200-letnią historią marki Peugeot wchodzącej w skład grupy PSA Peugeot Citroen.

Honda Motor Company zawdzięcza miejsce w gronie gigantów produkcji nie tylko aut, ale i samych silników. Choć hinduska marka TATA mało nam mówi, to warto wiedzieć, że kontroluje marki, takie jak Jaguar i Land Rover. W zacnym gronie pojawiły się też BMW Group, do którego zalicza się marka Rolls-Royce, Hyundai Motor Group kontrolujące Kia Motors oraz chińskie Geely Holding Group, które produkuje też londyńskie taksówki.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.