Zmiany w Rodzinie na swoim już w sierpniu

O zmianach, które mają nastąpić w Rodzinie na swoim wiadomo było już od długiego czasu. Jednak data ich ustanowienia przesuwana była z miesiąca na miesiąc. Teraz jest ona już pewna.

3 sierpnia 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy, która obejmuje przepisy dotyczące szeregu nowych regulacji w programie dopłat do części odsetek do kredytów mieszkaniowych. W związku z tym RnS w nowym kształcie wejdzie w życie już za dwa tygodnie. Podejmując tecyzję teraz, być może uda się zdążyć ze wszystkimi formalnościami.

Oznacza to, że kredytobiorcy, którzy zgłoszą się do banków jeszcze w sierpniu, będą musieli spełnić już nowe, rygorytyczne warunki. Niektórzy szansy na pomoc państwa zostaną pozbawieni. RnS zostrza przepisy, bo wchodzi właśnie w fazę końcową. Będzie obowiązywał tylko do końca 2012 roku. Rząd pracuje już jednak nad tym, by Rodzina na swoim została zastąpiona nowym programem. Na jej miejsce planowane jest stworzenie programu wsparcia dla budownictwa czynszowego.

Póki co będzie można jednak skorzystać z mało korzystnej oferty. Choć do programu dołączą single, a wbrew zapowiedziom nie wypadną z niego mieszkania z rynku wtórnego – na znalezienie odpowiedniego mieszkania będą małe szanse. Tym bardziej, że kwalifikujących się do kredytu będzie zaledwie 10 proc. mieszkań o powierzchni do 75 m kw.

Wszystkiemu winne są przyjęte przez ustawodawców limity cen kwalifikujących do dofinansowania. Są one mniejsze od obecnych o 42,9 proc. dla nieruchomości na rynku wtórnym i 28,6 proc. w przypadku rynku pierwotnego.