41% młodych Polaków nie stać na mieszkanie

młodych nie stać na mieszkanie

Sander van der Wel (Flickr)

Z szacunków Home Broker wynika, że 41% osób w wieku 25-34 lat nadal mieszka z rodzicami. Przyczyna? Zbyt niskie zarobki, nie pozwalające na zakup własnego lokum.

Śledząc media, można dojść do bardzo sprzecznych wniosków na temat standardu życia w naszym kraju. Wiadomości oscylują w pełnym zakresie nastrojów, od hurraoptymizmu do pesymistycznego czarnowidztwa. Dane zebrane przez Home Broker zdecydowanie należą do tego drugiego typu informacji. Niemal połowa młodych Polaków (41%, przedział wiekowy 25-34 lat) nie może sobie pozwolić na własne M. Z konieczności więc mieszkają z rodzicami.

Problem ten dotyczy 2,5 miliona osób (w całej Europie – 53 mln osób). Jego przyczyną jest niekorzystna relacja między ceną metra kwadratowego mieszkania a wysokością zarobków. Singiel, który chciałby wynająć  kawalerkę, musiałby wydać na to połowę swojego wynagrodzenia, przy czym wyliczenia te opierają się na statystycznej średniej pensji, czyli 4 tysiące brutto dla mężczyzn i 3,3 tysiące brutto dla kobiet, w przedziale wieku 26-30 lat.

Dla porównania, w krajach skandynawskich zaledwie 5% osób młodych mieszka z rodzicami. Na pocieszenie pozostaje informacja, iż niektórzy mają gorzej – w Chorwacji na usamodzielnienie się nie stać 65% młodych.

[źródło: wyborcza.biz]

The following two tabs change content below.