Bankrutuje coraz więcej małych i średnich firm

Plac budowy

mikecogh (Flickr)

Dane z początku 2012 roku nie napawają optymizmem – liczba bankructw wśród małych i średnich przedsiębiorstw rośnie. Jest o 80% wyższa niż w przedkryzysowym 2008 roku.

Statystyki przytaczane przez „Dziennik Gazeta Prawna” nie potwierdzają optymistycznych opinii z resortu gospodarki. Polscy przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z wypłacalnością, a ilość bankructw wciąż rośnie. Do 29 marca było to 181 przypadków. Dla porównania w I kwartale 2008 roku było to 101 przypadków, zaś w 2011 – 179.

Kiepskie statystyki są głównie wynikiem zapaści w budownictwie. W branży tej zbankrutowało o 68% więcej firm niż przed rokiem. Wynik tym bardziej niepokojący, że nadal sporo inwestycji infrastrukturalnych jest w trakcie realizacji.  Za to lepiej sytuacja wygląda w przemyśle. Tam liczba upadłości zmniejszyła się o 14%, na co mają wpływ wciąż rosnące eksport i popyt wewnętrzny. Póki co nieźle też ma się transport, jednak analitycy przewidują, iż rosnące ceny paliw niebawem niekorzystnie odbiją się także na tym obszarze gospodarki.

Fala bankructw dotyczy głównie małych i średnich przedsiębiorstw, ze stażem działalności do 5 lat, chociaż wciąż rośnie odsetek starszych firm.

The following two tabs change content below.