Jak dobrze przeprowadzić rekrutację

Przeglądanie CV pod kątem kompetencji, do tego ocena niuansów osobowości na podstawie listu motywacyjnego oraz dokładne przyjrzenie się kandydatowi podczas rozmowy. Rekrutacja wydaje się prosta.

Ale nie jest. Tak przynajmniej twierdzą eksperci zajmujący się tematem. Podkreślają, że koszty źle przeprowadzonego procesu są ogromne. To nie tylko opłacenie niekompetentnego pracownika – taka osoba generuje dodatkowe straty, ponieważ źle wykonuje swoje obowiązki. Jeśli pełni istotną funkcję, jej niekompetencja może negatywnie odbijać się na wydajności całej firmy.

Rekruter ma do dyspozycji dwie grupy metod zbierania informacji o kandydacie. Pierwsze to metody pasywne. Polegają na gromadzeniu już dostępnych wiadomości. W chwili obecnej do tego celu głównie używa się internetu. Źródłami mogą być blogi, mikroblogi, profile na portalach społecznościowych oraz, przede wszystkim, wyszukiwarki, dzięki którym rekrutujący znajdzie wszystkie ślady w sieci pozostawione przez badaną osobę.

Do drugiej grupy metod zaliczymy metody aktywne. Ich specyfika polega na tym, że rekruter wytwarza sytuację, w której może zgromadzić interesujące go dane. Podstawowe i tradycyjne środki to różnego rodzaju testy – osobowości, wiedzy, psychologiczne. Do tego można dodać luźną rozmowę czy odgrywanie scenek. Jednak najbardziej wartościowe wydaje się zaaranżowanie odpowiednio sprofilowanej sytuacji tak, aby badany był przekonany o jej autentyzmie. W ten sposób można np. sprawdzić jego odporność na stres.

The following two tabs change content below.