Kraków najlepszy dla firm outsourcingowych

Kraków – nie tylko piękny, ale i bogaty? Wygląda na to, że przed tym historycznym grodem rysuje się świetlana przyszłość. Uznano go za najlepsze miejsce dla firm outsourcingowych.

Ranking został sporządzony przez Global Services-Tholons. Zwycięstwo Krakowa nie jest przypadkowe. W zeszłym roku zajął 4 miejsce, a tegoroczny awans jest wynikiem świadomych działań władz miasta. Kilkadziesiąt osób jest zaangażowanych w pozyskiwanie zagranicznych inwestorów. Jak wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. marki, pani Monika Piątkowska, pracownicy ci pełnią rolę „opiekunów klienta”, udzielając firmom szeroko rozumianego wsparcia. Oprócz tego miasto dużo inwestuje w reklamę, skutecznie też współpracuje z mediami. Dzięki temu małopolska metropolia jest obecna w największych dziennikach i kanałach telewizyjnych świata, utrwalając się w świadomości inwestorów jako centrum outsourcingu.

Perspektywiczne i górnolotne strategie same w sobie nie gwarantują sukcesu. Efekty przynoszą dopiero wtedy, gdy ich realizacja zakończy się sukcesem. Jak więc widzą Kraków inwestorzy? Do stolicy Małopolski przyciągają ich wykwalifikowane kadry. Atutem jest to, że tutejsi profesjonaliści jednocześnie mogą się pochwalić znajomością języków – wielu z nich biegle posługuje się nie tylko angielskim, ale też niemieckim, rosyjskim, francuskim i innymi językami europejskimi. Na tym tle Kraków dystansuje konkurencyjne ośrodki położone chociażby w Azji czy Ameryce Południowej.

Wysoki poziom wykształcenia lingwistycznego osiągnięto między innymi dzięki temu, że na krakowskich uczelniach jest dostępna duża liczba kierunków filologicznych. To nie jedyny wkład uczelni w sukces miasta w branży BPO (Business Process Outsourcing) – ogromne znaczenie ma to, że co roku na rynku pojawia się tu około 50 tysięcy absolwentów. Młodzi, wykształceni i spragnieni sukcesu to wymarzony materiał dla międzynarodowych korporacji. Tym bardziej, iż wymagania płacowe w Polsce nie są wygórowane. Co więcej, oczekiwania co do zarobków w Krakowie są niższe niż w innych rodzimych metropoliach.

Oprócz świetnego potencjału ludzkiego Kraków oferuje inwestorom również wsparcie instytucjonalne i finansowe. Inwestorzy mogą liczyć na zwrot do połowy kosztów inwestycji. Przyznanie refundacji zależy od pozytywnego zaopiniowania projektu – oceniane są takie aspekty jak lokalizacja czy jakość tworzonych posad.