Mniej pieniędzy na teatry, więcej na Euro 2012

teatr

DeSales University (Filckr)

Na antenie Radia TOK FM Hanna Gronkiewicz-Waltz przyznała, że została cofnięta część dotacji na teatr, a środki te będą przeznaczone na budowę Strefy Kibica.

Wcześniej prezydent Warszawy stwierdziła, iż stolica na teatry wydaje wystarczająco dużo. Słowa takie padły na zeszłotygodniowej Radzie Warszawy i można je było uznać za ustosunkowanie się do protestów ludzi teatru.

Strefa Kibica będzie ogrodzonym terenem wokół Pałacu Kultury i Nauki, na którym zmieści się 100 tysięcy osób. Będą tam udostępnione bary, restauracje, toalety oraz ekrany umożliwiające oglądanie transmisji meczy. „Naszym partnerem jest UEFA i ona ma określone wymagania, które musimy spełnić” – wyjaśniła Gronkiewicz-Waltz. Na Strefę Kibica miasto przeznaczy 25 milionów złotych. Dotacje dla teatrów zmniejszono o 12 milionów.

Konflikt między prezydentem stolicy a stołecznymi teatrami narasta. Na ostatnich Warszawskich Spotkaniach Teatralnych odczytywano manifest „Teatr nie jest produktem/widz nie jest klientem”. Artyści sformułowali postulaty, mające na celu nakłonienie rządu do rozpoczęcia prac nad ustawą o teatrze, która ma zapobiec degeneracji polskiego teatru.

The following two tabs change content below.