Motocykle 125 na prawo jazdy kategorii B

motocykl 125 suzuki

polapix, flickr

25 czerwca sejm zdecydował, że osoby z prawem jazdy kategorii B będą mogły jeździć motorami o pojemności silnika do 125 ccm. Warunkiem jest posiadanie uprawnień od przynajmniej 3 lat.

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami została przyjęta znaczną większością głosów – 372 posłów było za, zaledwie 40 przeciw. Nowy zapis w artykule 6 mocno zmienia dotychczasową sytuację osób, które chcą poruszać się po drogach jednośladem. Przed wprowadzeniem zmian dodatkowych uprawnień nie wymagała jedynie jazda na motorowerach o pojemności silnika do 50 ccm. Teraz motorami do 125 ccm będą mogły poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat.

Dodatkowe obostrzenie dotyczy mocy motocyklu. Nie może ona przekraczać 11kW (15KM), a maksymalny stosunek mocy do masy pojazdu to 0,1kW/kg. W trakcie pracy nad nowelizacją zrezygnowano z zapisu ograniczającego zmiany do motorów ze skrzynią automatyczną – ostatecznie zdecydowano się w takim samym stopniu zliberalizować zasady dotyczące motocykli z przekładnią manualną.

Nowe prawo zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw 24 lipca, co oznacza, iż zacznie obowiązywać 24 sierpnia (30 dni później). Tego dnia osoby z prawem jazdy kategorii B będą mogły w zgodzie z literą prawa poruszać się po publicznych drogach motorami o pojemności do 125 ccm.

Zmiana ustawy oczywiście wywołała różne reakcje. Jej entuzjaści cieszą się z liberalizacji przepisów, dzięki której wzrośnie popularność jednośladów, będących doskonałym sposobem na poruszanie się po zatłoczonych miastach. Przeciwnicy wskazują na fakt, iż motory 125 ccm to maszyny, które rozpędzają się do znacznych prędkości (powyżej 100 km/h) i prowadzone przez niedoświadczonych kierowców staną się dużym zagrożeniem na drogach.

The following two tabs change content below.