Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Najdroższy obraz świata doczekał się wystawy

Najdroższy obraz świata powstał w 1932 roku. Od 60 lat nie był nigdzie wystawiany, bo znajdował się w prywatnych zbiorach kolekcjonerów. Nic więc dziwnego, że jego ekspozycja budzi ogromne emocje.

Od maja ubiegłego roku miano najdroższego obrazu na świecie nosi dzieło, które stworzył Pablo Picasso. „Nagość na płycie rzeźbiarza” jest teraz warta ponad 100 mln dolarów. Anonimowy nabywca kupił je w Nowym Jorku za 106,5 mln dolarów. Tym samym pobił rekord, ponieważ jeszcze nikt na świecie nie wydał tyle na malarskie dzieło sztuki.

Co więcej nowy właściciel, w odróżnieniu od wcześniejszych, nie chce trzymać Picassa w sejfie. Ostatni raz „Nagość” wystawiana była w 1951 roku, kiedy jej właścicielami byli kolekcjonerzy Sidney i Frances Brody. Wtedy nie budził jednak takich emocji, bowiem para nabyła dzieło za zaledwie 19 tys. dolarów. Teraz emocje, jakie wywołuje dzieło Picassa są ogromne, nie tylko wśród miłośników malarstwa. Trudno się więc dziwić, że kiedy nowy właściciel postanowił „podzielić się” obrazem, muzeum Tate Modern w Londynie przygotowało wystawę poświęconą wyłącznie jemu. W efekcie od wczoraj (7 marca 2011) można podziwiać „Nagość”, która zdominowała salę Pabla Picassa w muzeum w Londynie.

„Nagość na płycie rzeźbiarza” przedstawia kochankę Picassa Marie-Thérese Walter. Kobieta stała się muzą artysty i znacząco wpłynęła na jego twórczość. Picasso poznał ją, kiedy przekroczył czterdziestkę, Walter była wtedy jeszcze nastolatką. Dzięki niej jego malarstwo stało się bardziej erotyczne i namiętne.