Nowe banknoty już w obiegu

nowy banknot 10 zł - awers

Już od 7 kwietnia do obiegu wprowadzane są nowe banknoty. Narodowy Bank Polski zdecydował się na wymianę pieniędzy o nominałach 10 zł, 20 zł, 50 zł oraz 100 zł. Jedynie 200 zł pozostanie takie, z jakim mamy do czynienia obecnie. Proces wymiany banknotów będzie długofalowy, ponieważ te nowe będą pojawiały się jako zastępniki pieniędzy wycofywanych m.in. z powodu zniszczenia. Chociaż na razie niewielki odsetek Polaków będzie miał z nimi styczność, to jednak centralny bank Polski podkreśla, że każdy obywatel powinien je poznać. Warto bowiem wiedzieć, jak je rozpoznawać, by nie uznać ich za fałszywe.

O tym, jak wyglądają nowe pieniądze z łatwością dowiedzieć mogą się użytkownicy smartfonów, ponieważ na zlecenie NBP stworzono aplikację NBP Safe, która uświadamia, jak rozpoznaje się wprowadzane właśnie do obiegu banknoty. Jednocześnie, ta sama aplikacja może służyć do sprawdzania kursu walut.

Czym wyróżniają się nowe banknoty? Mają ulepszony system zabezpieczeń. Od dotychczasowych różnią się też m.in. odkrytym polem znaku wodnego. Znakiem wodnym jest wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału. Są one widoczne, gdy patrzymy na banknot pod światło. Oprócz tego, poprawiono tzw. zabezpieczenie obustronne, czyli recto-verso. Na banknotach zastosowana została również specjalna farba opalizująca, która widoczna jest w postaci kolorowego pasu z cyfrowym oznaczeniem nominału. Dodatkowo, różnicą jest podpis aktualnego prezesa oraz skarbnika NBP, a także zabezpieczenie antykseryczne. Większość ekspertów twierdzi też, że nowe banknoty będą po prostu ładniejsze. Znajdują się na nich lepiej wyczuwalne wypukłości, a ich kolory są intensywniejsze. Jednakowy pozostanie projekt graficzny, dzięki czemu, z pewnością każdy odróżni poszczególne nominały.

Komentując kwestię zabezpieczeń, eksperci z NBP podkreślają, że polskie banknoty i tak są rzadko fałszowane, jednak nie zmienia to faktu, że postęp technologiczny skłania do korzystania z nowych osiągnięć i zachęca do unowocześniania pieniędzy. Według statystyk, aktualnie podrabianych jest średnio 8 na 1 milion banknotów. Mimo to, idąc z duchem czasu, należy wprowadzać modyfikacje, dostosowując je do obecnych możliwości, a skoro można lepiej chronić pieniądze przed fałszerzami, to z pewnością warto to uczynić.

Zobacz jak wyglądają nowe banknoty:

1. Nowy banknot 10 zł.

nowy banknot 10 zł - awers

 

nowy banknot 10 zł - rewers

 

2. Nowy banknot 20 zł.

nowy banknot 20 zł - awers

 

nowy banknot 20 zł - rewers

 

3. Nowy banknot 50 zł.

nowy banknot 50 zł - awers

 

nowy banknot 50 zł - rewers

 

4. Nowy banknot 100 zł.

nowy banknot 100 zł - awers

 

nowy banknot 100 zł - rewers

 

 

O nowych banknotach dowiesz się więcej na stronie NBP.