Nowe dowody osobiste w 2013 roku

O wprowadzeniu nowych dowodów osobistych rząd mówił już w 2010 roku. W tym zapowiedział nawet, że ulepszone dokumenty identyfikacyjne będą miały premierę w lipcu 2011. Nic z tego.

Przetarg na dowody osobiste

Zgodnie z aktualnymi ustaleniami nowoczesne dowody osobiste będą wydawane dopiero od 2013 roku. Czy jednak uda się dopełnić tego terminu? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi. Tym bardziej, że dopiero teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło przetarg na wykonawcę plastikowych kart.

Skąd tak duże opóźnienie? I dlaczego akurat teraz przetarg został ogłoszony? Termin nie jest przypadkowy. W grę wchodzą oczywiście wybory parlamentarne. Wykonawca najprawdopodobniej zostanie wyłoniony jeszcze przed wyborami, na czym bardzo zależy rządowi. Dlatego w przetarg zaangażowała się ABW, która nad całą procedurą roztoczy tarczę antykorupcyjną.

Zasady i wymagania konkursu są precyzyjnie ustalone przez resort. Teraz piłeczka jest po stronie konsorcjów. Do 19 września muszą one zadeklarować chęć uczestnictwa w przetargu, a także przedstawić własną ofertę dotyczącą wykonania i cennik. Następnie wybrana zostanie tylko jedna firma, która zostanie odpowiedzialna za wyposażenie Polaków w nowe dowody osobiste.

Funkcjonalność nowych dowodów osobistych

Te będą znacznie różniły się od dotychczasowych. Mają być kluczem do e-administracji, która w kraju zatacza coraz szersze kręgi. spełniały będą zatem wiele funkcji. Na początku zawierały będa przede wszystkim podpis elektroniczny. Poza tym będzie potwierdzeniem ubezpieczenia zdrowotnego. Na czipie wbudowanym w kartę znajdował będą się informacje o opłacanych składkach, a także historię chorób. Resort nie chce się jednak ograniczać, dlatego wykonawca ma zapewnić opcję dodawania nowych funkcjonalności dowodów w przyszłości. Przewiduje używanie ich także np. jako legitymacji szkolnych.

Sama karta zawierała będzie mniej informacji, niż obecnie. Usunięte z niej zostaną rysopis i miejsce zameldowania.