Oczekiwania przy zakupie mieszkania

Rynek nieruchomości od kilku miesięcy jest w dobrej kondycji. Deweloperzy odpowiadają na zapotrzebowanie. Udostepniają dużo mieszkań zróżnicowanych tak, by trafiić w gusta nabywców.

Szeroka oferta lokali mieszkalnych daje nabywcom możliwość rzeczywistego zaspokojenia własnych potrzeb. Nie chodzi tu tylko o cenę, lokalizację czy wielkość mieszkania. Duża dostępność nieruchomości sprawia, że nabywcy mogą być wybredni, jeśli chodzi o opcje dodatkowe. Analizy rynku nieruchomości pokazują, że to właśnie te elementy decydują o wyborze konkretnego mieszkania.

Okazuje się, że dla kupujących mieszkanie największe znaczenie (74%) ma dodatkowa przestrzeń w postaci piwnicy lub komórki. Ze względu na to, że większość klientów deweloperów nie może pozwolić sobie na wielkometrażowe lokale, przydaje się miejsce do przechowywania nieużywanych na co dzień przedmiotów. Prawie tak samo ważne jest dobre rozplanowanie przedpokoju. Tę cechę docenia aż 73% badanych.

Z analizy wynika, że niemałe znaczenie ma dla nas również wygoda użytkowania mieszkania. Stąd 68% badanych przyznało, że chętnie wybrałoby mieskzanie w bloku, w którym jest winda. 63% ankietowanych skłoniłoby się ku lokalowi, któremu przysługuje miejsce parkingowe.

Cenimy sobie również funkcjonalność mieszkania, szczególnie jeśli chodzi o kuchnię. Dla 57 proc. nabywców ważne jest, by była ona wydzielona. Z roku na rok liczba nabywców, dla których ta cecha jest istotna, wzrasta.

Badania pokazały również, że ze względów bezpieczeństwa nabywcy niechętnie decydują się na zakup mieszkania na parterze. Niewiele ponad 255 nabywców chciałoby mieszkać na najwyższym piętrze budynku.