Sport: najcenniejsze kluby 2014

sport i pieniądze

W świecie rządzonym przez pieniądz lubimy wszystko wyceniać, dlatego magazyn „Forbes” regularnie tworzy listy najbogatszych ludzi, najcenniejszych przedmiotów, nieruchomości, a ostatnio opublikował ranking najcenniejszych klubów sportowych. Wśród najwyżej wycenianych drużyn dominują te piłkarskie. W 2014 r. niekwestionowanym zwycięzcą był Real Madryt, którego wartość oszacowano na 3,44 mld dolarów. „Królewscy” od lat są jednym z czołowych zespołów hiszpańskiej Primera Division, regularnie odnosząc międzynarodowe sukcesy, a to pozwala im notować rekordowe dochody, które w samym tylko sezonie 2012/13 wyniosły 675 mln dolarów. Takiego wyniku nie odnotował żaden inny zespół na globie.

Drugą pozycję także zajmuje zespół z Hiszpanii. FC Barcelona wyceniona została na 3,2 mld dolarów, co jest świetnym wynikiem, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że w ubiegłym sezonie drużyna z gwiazdami takimi, jak Leo Messi czy Neymar nie doszła nawet do ½ finałów Ligi Mistrzów. Niemniej jednak, Barca zajęła 2. miejsce w hiszpańskiej I lidze. Na najniższym stopniu podium znalazł się Manchester United. „Czerwone Diabły” wyceniono na 2,81 mld dolarów. Najbardziej utytułowany klub na Wyspach Brytyjskich przechodzi właśnie trudne zmiany. Odkąd na emeryturę przeszedł sir Alex Ferguson, klub nie radzi sobie tak dobrze, jak we wcześniejszych latach W ostatnim sezonie zajął dopiero 7. miejsce w Premier League, zmieniono trenera, a do tego zmieniają się główni sponsorzy. Ostatnia zmiana ma jednak przynieść ogromne dochody. Przed zespołem stoi więc trudne zadanie odzyskania dawnej świetności.

Dopiero poza podium znalazła się pierwsza drużyna niezwiązana z piłką nożną. Jest to amerykański klub baseballowy New York Yankees, którego wartość wyliczono na 2,5 mld dolarów. Yankesi to jednak nie tylko sponsorzy i wpływy z wygranych, ale również papiery wartościowe. Drużyna jest w posiadaniu 20% akcji regionalnej stacji sportowej prowadzonej przez firmę YES. Warto przy tym dodać, że cały klub należy do jednej rodziny – rodu Steinbrennerów. Następna lokata należy do innej drużyny z USA. Dallas Cowboys grają jednak w futbol amerykański. „Forbes” wycenił ich na 2,3 mld dolarów. Poza sukcesami sportowymi, klub należący do Jerry’ego Jonesa zarabia też na inne sposoby. Sama ubiegłoroczna umowa, na mocy której Kowboje z Dallas sprzedali prawa do nazwy stadionu firmie telekomunikacyjnej AT&T opiewała na 500 mln dolarów.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.