Tablice rejestracyjne na zawsze

MSWiA chce uproszczenia procedur dotyczących rejestracji pojazdów. Jeśli dopnie swego każdy samochód dostanie nowe, jednak już dożywotnie tablice rejestracyjne.

A wszystko na to wskazuje. Nowelizacja ustawy o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wejdzie w życie najprawdopodobniej już za rok. Od tego czasu wszystkie samochody będą musiały jeździć na nowych tablicach rejestracyjnych. Każdemu samochodowi przypisana będzie tylko jedna tablica. Będzie ona wizytówką samochodu bez względu na zmiany właścicieli. Oznacza to, że zniknie regionalizacja. Samochody nie będą miały tablic powiązanych z powiatem, w którym auto zostało zarejestrowane.

Dzięki nowym prezepisom proces rejestracji auta ma być prostszy i szybszy niż dotychczas. Bez wątpienia będzie też tańszy dla kierowców, którzy unikną opłat za nowe numery rejestracyjne. Co więcej, ci którzy mają indywidualne tablice, będą mogli wykorzystać je do kolejnych kupionych przez siebie aut.

Na zmianach nie skorzystaja jednak wszyscy. Nowe przepisy oznaczają mniejsze wpływy do budżetów powiatowych. Opłaty za przerejestrowanie auta stanowiły spory procent funduszy, jakimi dysponowały urzędy powiatowe.