Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Umowa przedwstępna – zabezpiecz swoje interesy

Umowa przedwstępna jest pierwszym etapem finalizowania transakcji kupna lub sprzedaży nieruchomości. Sporządza sie ją w momencie, gdy strony ustaliły już szczegóły.

Ten dokument jest wygodnym rozwiązaniem dla obydwu stron. Pozwala na formalne utrwalenie dokonanych ustaleń i spokojne skupienie się na załatwianiu dlaszych niezbędnych formalności, takich jak chociażby uzyskanie kredytu hipotecznego. Umowa przedwstępna ma gwarantować, że nikt się nie rozmyśli i transakcja zostanie sfinalizowana na wynegocjowanych warunkach.

Umowę przedwstępną można sporządzić albo w formie zwykłej umowy pisemnej, albo jako dokument poświadczony notarialnie. Oczywiście moc tego drugiego jest większa, jednak wymaga też opłacenia notariusza. Warto to rozważyć, gdyż wycofanie się z ustaleń, których prawdziwość jest poświadczona przez urzędnika, będzie dużo trudniejsza.

W umowie przedwstępnej możemy ustalić termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli tego nie zrobimy, powinna ona być zawarta w terminie ustalonym przez stronę uprawnioną do żadania jej zawarcia. Po roku od podpisania umowy  przedwstępnej bez ustalonego terminu finalizacji wygasa powinność podpisania umowy przyrzeczonej.

The following two tabs change content below.