Ceny mieszkań spadają, deweloperzy budują na potęgę

nieruchomości 2012

fsse8info (flickr)

Mimo że ceny mieszkań od kilku miesięcy powoli, ale systematycznie spadają, deweloperzy nie wycofują się z rynku. Wręcz odwrotnie – wiele firm buduje na potęgę. W 2012 zamierzają wybudować i sprzedać rekordową ilość lokali.

Póki co nie jest to obowiązujący trend. Część deweloperów zapowiada zmniejszenie obrotów. Jednak jest grupa dużych graczy, którzy planują wielką ofensywę. Przykładowo Dom Development w Warszawie prowadzi budowę niemal 2700 lokali. Z kolei Gant Development spodziewa się w tym roku wzrostu sprzedaży do 1,1 tysiąca, z 930 w zeszłym roku. Inny duży deweloper, Grupa Robyg stawia sobie za cel oddawanie do użytku 2,5 tysięcy mieszkań.

Nastawienie tych firm kłóci się z prognozami wielu banków, które przewidują, że rynek nieruchomości jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy będzie notował spadki. W ostatnim raporcie PKO BP mowa jest o przynajmniej lekkim trendzie spadkowym cen mieszkań. Część analityków uważa, że zwiększający produkcję deweloperzy ilością transakcji chcą nadrobić straty wynikające ze spadku marży.

Znajdujący się poniżej wykres (źródło: NBP), pokazuje, że udział zysku dewelopera w cenie mieszkania nadal jest na tyle duży, iż mimo pesymistycznych prognoz, budowanie jest bardzo opłacalne. Taka struktura cen pozostawia wciąż miejsce na kolejne obniżki, bez zagrożenia dla opłacalności inwestycji.

Ceny mieszkań - wykres

Żródło: NBP

 

Opinie odnośnie najbliższej przyszłości polskiego rynku nieruchomości są podzielone. Z jednej strony pojawiają się stwierdzenia, iż spadki są chwilowe i niebawem sytuacja się ustabilizuje, a nawet powrócą wzrosty cen. Z drugiej przewiduje się dalsze obniżanie cen, coraz gwałtowniejsze, spowodowane pęknięciem tzw. „bańki”. Ilustracją tego typu prognoz jest wykres zamieszczony na na-plus.blogspot.com, w którym nałożono na siebie krzywą obrazującą zmiany cen m2 mieszkań oraz wykres Jean-Paul Rodrigue’a charakteryzujący dynamikę „bańki spekulacyjnej”:

Rynek nieruchomości - bańka spekulacyjna