Kinect dla urządzeń mobilnych

Kinect dla urządzeń mobilnych

Kinect Microsoftu okazał się strzałem w dziesiątkę – chodzi nie tylko o jego realne możliwości, ale rozwój badań nad bezdotykowym kontrolowaniem urządzeń. Zachęcona sukcesem firma szykuje wersję urządzenia dla tabletów i smartfonów.

W przypadku „Kinecta dla urządzeń moblinych” będziemy mieli do czynienia z mapowaniem tylko ruchu ręką. Jednak idea przyświecająca projektowi jest taka, aby uzyskać to bez stosowania rękawic czy innych nieporęcznych, dużych urządzeń. W chwili obecnej sterownik ma postać opaski umieszczonej na nadgarstku, do której przymocowano czujniki podczerwieni (w tym kamerę). Jak podkreślają twórcy projektu (nazwano go Digits), zrealizowanie pomysłu nie wymaga zbyt zaawansowanej technologii – konkretne rozwiązania już są w zasięgu ręki i nie należą do zbyt kosztownych.

Na filmiku możecie zobaczyć, że prototyp trochę odstrasza gabarytami. Nie powinno was to jednak zniechęcić, ponieważ twórcy urządzenia myślą o tym, aby docelowo było ono jak najmniejsze, co najwyżej rozmiarów zegarka. Pozwoli to na bezdotykowe sterowanie urządzeniami mobilnymi w każdych warunkach, bez uzależnienia od stacjonarnych systemów. Co ciekawe, twórcy Digits nie chcą ograniczać funkcji gadżetu do operowania w wirtualnej przestrzeni 3D (np. do grania). Mobilny Kinect umożliwiłby np. sterowanie telefonem umieszczonym w kieszeni, chociażby odbieranie połączeń poprzez wykonanie odpowiedniego gestu, czy przełączanie się miedzy stacjami radiowymi.

[źródło informacji: research.microsoft.com]