Boże Narodzenie to dodatkowe 15 tys. miejsc pracy

praca jako św. Mikołaj

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy w różnych branżach, dlatego właśnie teraz wiele firm decyduje się na przyjęcie dodatkowych pracowników. Szacuje się, że przed Bożym Narodzeniem powstanie ok. 15 tysięcy stanowisk pracy tymczasowej!

Z szacunków agencji pośrednictwa pracy Work Service wynika, że okres przedświąteczny zaowocuje w tym roku stworzeniem ok. 15 tysięcy miejsc pracy tymczasowej. Boże Narodzenie to zdecydowanie najbardziej celebrowane przez Polaków święto w roku, a to oznacza, że przygotowujemy się do niego w wyjątkowy sposób. W związku z tym, wiele firm musi zatrudnić dodatkowe osoby, by obsłużyć wszystkich klientów przed 24 grudnia.

W okresie przedświątecznym poszukiwani są pracownicy na różne stanowiska. Znaczną grupę stanowią dodatkowi sprzedawcy uzupełniający dotychczasową kadrę pracowniczą punktów handlowych, ale potrzebni są też odrębni handlarze, którzy zajmą się sprzedażą karpi, choinek czy fajerwerków. Ostatnie ze stanowisk wymaga pracy także w okresie między świętami a sylwestrem. Ponadto zatrudnienie znajdą teraz magazynierzy, merchandiserzy, hostessy. Jako że przed Bożym Narodzeniem kupujemy dużo produktów spożywczych, a do tego nabywamy prezenty dla bliskich, eleganckie ubrania, dekoracje, choinki, to zwiększony popyt widać w wielu działach handlowych. Pracowników przyjmują sklepy specjalizujące się w sprzedaży różnorodnych towarów.

Praca czeka także na tzw. promotorów i promotorki, czyli osoby przebierające się za mikołajów, elfy, aniołki. Poszukują ich głównie galerie handlowe i markety. Te same punkty chętnie zatrudniają osoby do pakowania prezentów, które zostały wcześniej nabyte w danym sklepie. Tymczasowe miejsca pracy tworzone są też tam, gdzie działalność nie ma charakteru stricte świątecznego. Dodatkowych pracowników szukają m.in. restauracje i kawiarnie.

Ze względu na sezonowy charakter prac przedświątecznych, z ofert najczęściej korzystają studenci i uczniowie, dla których to świetna okazja nie tylko na dorobienie, ale również zyskanie doświadczenia. Stawki, na jakie można liczyć zależne są od konkretnego stanowiska, lecz z reguły jest to od 8zł netto za godzinę pracy w charakterze śnieżynki do ok. 30 zł netto za pracę w przebraniu św. Mikołaja. Jeżeli natomiast chodzi o pracodawców, którzy poszukują teraz pracowników, są to głównie przedsiębiorcy działający na terenie Mazowsza, Śląska, Małopolski i Pomorza.

The following two tabs change content below.

Franciszek Bordowski

Ostatnie wpisy Franciszek Bordowski (zobacz wszystkie)