Godson chce ograniczyć żałoby narodowe

John Godson zdjęcie

Z propozycją ograniczenia stosowania instytucji żałoby narodowej wystąpił łódzki poseł PO, John Godson. Według niego jest ona ogłaszana zbyt często i ulega dewaluacji.

Poseł skierował już interpelację do premiera, w której zapytuje, czy jest możliwa zmiana prawa dotyczącego ogłaszania żałoby narodowej. Polityk powołuje się nie tylko na swoje przekonania, ale także na opinie obywateli, którzy przychodzą do jego biura. Według nich żałoba narodowa w Polsce jest ogłaszana zbyt często i powoli zaczyna tracić sens oraz jakąkolwiek wymowę. Godson podaje, iż od 2000 roku ogłoszono ją już 13 razy. W innych krajach sięga się po to rozwiązanie dużo rzadziej.

Godson zdaje sobie sprawę, że jego inicjatywa może rozdrażnić wiele osób, tym bardziej, iż nie jest rdzennym Polakiem. Powołuje się jednak na badania opinii publicznej, według których aż 85% obywateli naszego kraju uważa, że prezydenci nadużywają instytucji żałoby narodowej. Poseł wyjaśnia: „Żałoba to coś tak osobistego, że pozostaje w kwestii ludzkiego sumienia i każdy sam powinien decydować, w jaki sposób będzie przeżywał tragiczne wydarzenia. Częste wprowadzanie żałoby narodowej powoduje, że przestajemy przestrzegać norm […]”

The following two tabs change content below.