Gospodarka w starciu z kryzysem

Dostępny jest już raport Lewiatana dotyczący firm w starciu z kryzysem. Niektóre branże wyszły obronną ręką, z kolei inne zdecydowanie ucierpiały i ich przedstawicielom może grozić upadłość.

Jak wynika z najnowszych danych, kryzysowi najbardziej oparły się firmy energetyczne i łącznościowe, obsługujące nieruchomości, zajmujące się ochroną środowiska i opieką zdrowotną. Raport został przeprowadzony w lutym 2010 roku na podstawie 400 losowo wybranych firm. Jego zadaniem jest określenie perspektyw rozwojowych w Polsce. Okazuje się, że przedsiębiorstwa, które w badaniach wypadły najlepiej, mają największe szanse na rozwój.

Lewiatan poinformował też, że kryzys największe piętno odcisnął na transporcie i branży budowlanej. Firmy z tych sektorów gospodarki w najbliższych latach mogą mieć spore kłopoty finansowe – spadek zysków będzie bardzo widoczny. Niektóre mogą sobie z nimi nie poradzić, co będzie skutkowało wstrzymaniem działalności firmy bądź jej rozwiązaniem. W walce z trudną sytuacją będą zmuszone do redukcji zatrudnienia lub znacznego cięcia kosztów.

Nie wszystkim jednak Lewiatan wróży tak źle. Badania wskazują na to, że część firm, choć niewiele, podniesie liczbę pracowników. Będą to branże magazynowe i łącznościowe, hotele i restauracje oraz przemysł. Inne będą wolały utrzymać dotychczasowy stan zatrudnienia, ale zdecydują się na podniesienia wynagrodzenia.

Poza tym większość firm planuje utrzymanie stanu inwestycji w 2010 roku na takim samym poziomie, jak w roku 2009.