„Mieszkanie dla młodych” – kto na tym skorzysta?

Mieszkanie dla Młodych

hey skinny (Flickr)

Wraz z końcem 2012 roku rząd zamyka program Rodzina na swoim. Jednocześnie zapowiedział wprowadzenie nowego systemu dotacji zakupu mieszkania – „Mieszkanie dla młodych„. Kto skorzysta na MdM?

Odpowiedź na pytanie wydaje się oczywista – osoby nabywające własne M. Jednak rząd wraz z wprowadzeniem MdM planuje zmodyfikowanie zasad wspierania budownictwa. Zlikwidowany zostanie zwrot podatku VAT od materiałów budowlanych (miał on rekompensować podwyżkę tego podatku z 2004 roku). Dzięki temu na plus państwo wyjdzie już w 2017 roku i szacuje się, że w 2020 roku nadwyżka wyniesie 120 milionów złotych.

Według prognoz z programu MdM skorzysta około 35 tysięcy osób. W odróżnieniu od „Rodziny na swoim”, gdzie beneficjenci otrzymywali do 50% dopłaty do odsetek kredytu, w „Mieszkanie dla Młodych” nabywca lokum otrzyma jednorazową dopłatę w wysokości 10%. Więcej o 5% państwo dopłaci dla osób z dzieckiem, a kolejne 5% dorzuci, jeżeli w rodzinie pojawi się kolejny potomek (w okresie do 5 lat od nabycia mieszkania). Programem objęte będą tylko nieruchomości z rynku pierwotnego.

Nowy system dopłat ma ruszyć w połowie 2013 roku, ewentualnie, w razie komplikacji – od 2014 roku. Część ekspertów krytykuje zasadę wspierania zakupu wyłącznie mieszkań z rynku pierwotnego, wykazując, że wskutek tego państwowe pieniądze pójdą na finansowanie marży dewelopera. Pojawiają się też głosy, iż rząd powinien raczej skupić się na zachęcaniu do oszczędzania na własne lokum, a nie dopłacać do zakupów na kredyt.

[źródło: gazetaprawna.pl, forsal.pl]

The following two tabs change content below.