Nawyki drogą do sukcesu

poranne bieganie

Ed Yourdon (Flickr.com)

Przepis na sukces w każdej dziedzinie życia? Wystarczy wyrobić sobie dobre nawyki, a potem tylko dbać o ich kultywowanie. Takie wyćwiczone czynności dają naszemu mózgowi chwilę oddechu, która jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Z wielu nawyków często nawet nie zdajemy sobie sprawy. Niewielu z nas potrafi odpowiedzieć przecież na pytanie, który but zakłada jako pierwszy. Jeśli nauczymy się świadomie kształtować swoje nawyki, pożytek, jaki z nich czerpiemy będzie znacznie większy.

Na początek warto np. włączyć do swojego życia więcej aktywności fizycznej. Zamiast codziennie wylegiwać się w łóżku do ostatniej chwili możemy wstać godzinę wcześniej i pobiegać w parku. Początkowo z pewnością będzie się nam to wydawało bardzo trudne, jednak przy odpowiedniej motywacji szybko wejdzie nam w nawyk. Po pewnym czasie poranek bez biegania będzie wydawał się nam dziwny i będziemy wyraźnie czuć, że czegoś nam brakuje. Tak właśnie działają nawyki. To czynności, które stają się na tyle naturalne, że wykonujemy je automatycznie, bez większego zastanowienia.

Podobny system można wykorzystać również w życiu zawodowym. Poszczególne czynności, które każdego dnia wykonujemy w pracy można opisać pewnymi schematami. Możemy zdecydować, że tuż po przyjściu do pracy parzymy sobie kawę, następnie sprawdzamy pocztę i wykonujemy jakieś konkretne, zawsze to samo zadanie, na przykład dzwonimy do klientów, żeby potwierdzić spotkania. Cały dzień powinien składać się ze z góry zaplanowanych, powtarzalnych czynności.

Jako pracodawcy możemy kształtować nie tylko własne nawyki, ale również nawyki naszych pracowników, dzięki czemu nasza współpraca będzie bardziej satysfakcjonująca dla obu stron. Wiele osób wystrzega się takiego systemu w obawie przed popadnięciem w rutynę, praktyka pokazuje jednak, że przynosi on doskonałe rezultaty. Dopiero kiedy osiągniemy zadowalający nas poziom w pracy w oparciu o nawyki, będziemy mogli pozwolić sobie na nieco więcej swobody przy wykonywaniu poszczególnych czynności.

Oczywiście w naszym życiu jest miejsce nie tylko na dobre, świadomie kształtowane nawyki, ale również na te złe, których chętnie byśmy się pozbyli. Niestety, wykorzenienie starego nawyku okazuje się zwykle trudniejsze niż przyswojenie sobie nowego. Jedynym wyjściem jest ciężka praca nad sobą samym i nagradzanie się za kolejne małe sukcesy.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.