System Hal-Cash już niedługo w Polsce

Mimo że polskie społeczeństwo niechętnie korzysta z nowych rozwiązań technologicznych, banki już szykują sie do kolejnej rewolucji. Pieniądze z bankomatu będzie można wypłacić nie posiadając karty.

Biorąc pod uwagę fakt, że ok. 30 proc. Polaków wciąż nie ma konta w banku, a pozostałym sporo czasu zajęło np. przekonanie się do konta internetowego, nowy pomysł bankowców może być trudny do przyjęcia.

Dlaczego? Chodzi przecież o pieniądze, a Polacy zdecydowanie bardziej wolą trzymać je w „skarpecie” niż w wirtualnej przestrzeni. Innowacyjne rozwiązanie będzie polegało na tym, że każdy, kto ma telefon komórkowy, będzie mógł wypłacić pieniądze z bankomatu. Co więcej nie będzie potrzebował do tego karty, ani nawet własnego konta. Wystarczy, że otrzyma przelew na numer telefonu i 4-cyfrowy PIN od nadawcy. Natępnie system wygeneruje kolejny 4-cyfrowy kod. Tak wyposażony musi wystukać na klawiaturze bankomatu kolejno numer telefonu i oba numery PIN.

Taki błyskawiczny przelew, jeśli ludzie docenią jego wartość, może stać się poważną konkurencją dla innych usług finansowych. Może nie zagrozi przelewom internetowym, ale na pewno jest dobrą alternatywą dla np. zagranicznych przekazów pieniężnych. Oprócz tego, że pieniądze do odbiorcy trafią szybciej, będzie on mógł je wypłacić o każdej porze dnia – 24 godziny na dobę. Samo przelanie pieniędzy na telefon będzie też tańsze niż tradycyjny przekaz. A wszystko to w Polsce już za kilka miesięcy.