Podatek VAT na książki wywołał sprzeciw czytelników

Miłośnicy książek zdecydowali się dać wyraz swojemu niezadowoleniu wynikającemu z tego, że od nowego roku książki będą droższe. 28 sierpnia protestowali przed Sejmem, a data nie była przypadkowa.

Co roku bowiem 28 sierpnia obchodzony jest Światowy Dzień Publicznego Czytania Komiksów. Forma protestu była więc wyjątkowa. Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego przez godzinę czytali przed gmachem komiksy. W ten sposób domagali się, by rząd utrzymał zerową stawkę VAT na książki i wydawnictwa specjalistyczne. Akacja zakończyła się zbiorowym podpisywaniem komiksu „Esencja” autorstwa Krzysztofa Gawronkiewicza, który stworzył rysunki i dobrał kolory oraz Grzegorza Janusza, który napisał scenariusz. Egzemplarz uczestnicy protestu przekazali premierowi.

Podniesienie podatku VAT na książki jest jednak decyzją ostateczną. Komisja Europejska nie zezwoliła Polsce na dalsze stosowanie stawek preferencyjnych (pierwszy raz okres ten został przedłużony na 3 lata w 2007 roku). A to obliguje nas do podniesienia cen. Rząd jednak zapowiada, że będzie to możliwie najniższa podwyżka. Prawdopodobnie VAT będzie wynosił 5 proc., a nie jak zapowiadano wcześniej 8 proc. Taka stawka będzie obowiązywać bezterminowo.