Coraz chętniej korzystamy z bankowych aplikacji

bankowość online

Bankowe aplikacje mobilne zyskują na popularności zarówno wśród klientów biznesowych, jak i prywatnych. Warto wiedzieć, które z nich są najpopularniejsze, a jeśli jeszcze ich nie znamy, najwyższy czas, by wreszcie je wypróbować.

Bankowość mobilna szybko zadomowiła się w Polsce. Odkąd tylko zaczęły pojawiać się pierwsze aplikacje dostępne na smartfonach, liczba korzystających z nich Polaków stale rośnie. Nie wszyscy wiedzą jednak, z jakich opcji mogą korzystać, by ułatwić sobie obsługę rachunku bankowego. Co prawda, poprzez aplikacje mobilne nie da się uzyskać pełnego dostępu do wszystkich usług oferowanych przez bankowość internetową, lecz pozwala nam ona wykonać wszystkie podstawowe czynności związane z obsługą konta.

Aplikacje mobilne pozwalają nam, przede wszystkim, wykonywać przelewy. Możemy płacić za rachunki lub robić zakupy internetowe w dowolnym miejscu nawet, jeśli nie mamy przy sobie komputera. Bardzo ważną i niezwykle popularną funkcją są również płatności zbliżeniowe, które pozwalają zapomnieć o kartach płatniczych. Nie musimy już nosić przy sobie plastikowych kartoników, bo jeden telefon może nam służyć do wykonywania różnych czynności. Dodatkowo bankowe aplikacje na smartfonach dają możliwość stałej kontroli wydatków. Idąc na zakupy, możemy w każdej chwili sprawdzić, czy środki dostępne na naszym koncie pozwolą na określony wydatek.

Większość aplikacji pozwala sprawdzić nie tylko bieżący stan rachunku, ale również historię dokonanych transakcji. Najczęściej udostępniana jest w nich także opcja obsługi kart płatniczych, a nawet złożenia wniosku o kredyt lub spłaty rat kredytu. Zazwyczaj aplikacje te pomagają też w szybkim znalezieniu zlokalizowanych w pobliżu bankomatów konkretnej instytucji oraz w doładowaniu telefonu komórkowego. Często aplikacje pozwalają także na obsługę lokat, a niektóre dodatkowo posiadają funkcję portfela umożliwiające kontrolę wydatków oraz aktualne dane na temat kursów walut, czy informacje dotyczące dostępnych w banku ubezpieczeń.

W połowie tego roku szacowano, że dostęp do konta bankowego poprzez aplikacje mobilne posiada już niemal 3 miliony Polaków. Ta liczba z pewnością wzrosła w kolejnych miesiącach, a tendencja zwyżkowa powinna się jeszcze utrzymać. Wszystkich klientów używających bankowości zdalnej jest w Polsce ok. 22,5 miliona, przy czym aktywnie korzystających z tej opcji jest ponad 12,5 miliona osób.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.