Google Voice Search już po polsku

Głosowe wyszukiwanie zostało wprowadzone przez Google dwa lata temu. Dotychczas jednak usługa funkcjonowała wyłącznie w języku angielskim. Teraz będą mogli z niej korzystać także polscy użytkownicy.

Głosowe wyszukiwanie po polsku już działa, a do końca roku ma powstać ok. 20 innych wersji językowych. Wszystko po to, by użytkownikom internetu mobilnego jak najbardziej ułatwić korzystanie z niego. Szybkość wyszukiwania jest jednym z priorytetowych założeń Google. I rzeczywiście proces wyszukiwania pożądanego hasła jest wyjątkowo krótkotrwały.

Wystarczy powiedzieć np. wyraz „restauracje” i od razu dostajemy pełną listę wyników wyszukiwania. Geolokalizacja sprawia, że w pierwszej kolejności wyświetlane są lokale, które znajdują się w pobliżu miejsca, w którym obecnie jesteśmy. Wyszukiwanie głosowe radzi sobie nawet z trudnymi zwrotami językowymi i dobrze rozróżnia polskie znaki. Bez zakłóceń działa w pociągach autobusach i innych głośnych miejscach. To prawdziwy krok do przodu w mobilnych technologiach, z których korzysta coraz więcej użytkowników na całym świecie, w samej Europie mobilnych internautów jest już ponad 70 mln.

Aplikacja Google Voice Search w polskiej wersji współpracuje z iPhone’ami oraz komórkami z Androidem 2.1 i 2.2.