Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Łatwiejszy dostęp do adwokatów

Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich w których usługi adwokackie i koszty sądownicze należą do najdroższych. Jest pomysł, jak to zmienić.

Obecnie w Polsce posiadanie własnego adwokata, który jest na każde wezwanie to luksus. Dlatego też, Polacy bardzo rzadko korzystają z usług prawników, udają się po poradę naprawdę w wyjątkowo kryzysowych sytuacjach. Najpierw problem analizują w gronie rodziny i znajomych. Często przez swoją niewiedzę bezradni trafiają przed sąd. Wszystko dlatego, że honoraria adwokatów sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Nie musi tak być. Inne kraje europejskie już dawno znalazły wyjście z takiej sytuacji. W Niemczech np. powszechne są polisy, które są finansowym zabezpieczeniem dla sytuacji, w przypadku których nie obejdzie się bez skorzystania z usług adwokata. Polisy działają na takiej samej zasadzie, jak w Polsce np. polisy medyczne. Gwarantują dostęp do specjalisty przez cały rok.

Ubezpieczenia prawne na polski grunt chcą przenieść Naczelna Rada Adwokacka, rzecznik ubezpieczonych i rzecznik praw obywatelskich. Wiadomo już, że są ubezpieczyciele, którym spodobała się proponowana inicjatywa. To dobry sygnał. Jeśli uda się opracować skuteczną strategię ubezpieczeń, być może już za kilka lat dostęp do adwokatów będzie czymś powszechnym, bez względu na wagę sprawy sądowej. Ubezpieczenie, które miesięcznie kosztowałoby zaledwie kilkanaście złotych (takie są obecne założenia) gwarantowałoby każdemu prawną ochronę w każdym momencie.