PiS przedstawia program polityki prorodzinnej

Jarosław Kaczyński zdjęcie

bartheq (Flickr)

We wtorek (27 marca) na konferencji prasowej zorganizowanej przed placem zabaw, Jarosław Kaczyński ujawnił sformułowane przez jego partię założenia polityki prorodzinnej. Razem tworzą one pakiet propozycji, które zostały nazwane „Teraz Rodzina„.

Program „Teraz Rodzina” został przedstawiony jako odpowiedź na bezsilność obecnej władzy wobec zbliżającej się katastrofy demograficznej. Jarosław Kaczyński odwołał się do przypisywanych premierowi Tuskowi słów, zgodnie z którymi dla państwa najlepsza jest rodzina bezdzietna, ponieważ jest ona najtańsza. Prezes Prawa i Sprawiedliwości nazwał to „zasadą likwidowania narodu polskiego„.

Po krytycznym wstępie, Kaczyński ujawnił założenia nowego prorodzinnego programu „Teraz Rodzina”. Obejmuje on m.in,:

  • ubezpieczenie w trakcie urlopu macierzyńskiego
  • współfinansowanie przez państwo żłobków i przedszkoli ( w formie przekazywanego rodzicom bonu)
  • wsparcie dla rodzin wielodzietnych
  • wprowadzenie specjalnej karty ułatwiającej rodzinom wielodzietnym korzystanie z transportu publicznego oraz z instytucji kultury
  • wprowadzenie rozwiązań ułatwiających rodzinom nabywanie mieszkań
  • propozycja stosowania progresywnej ulgi podatkowej, ze stawkami 1 tysiąc złotych na pierwsze dziecko, 2 tys. zł. na drugie, 3 tys. zł. na trzecie
  • rozliczanie PIT-ów z uwzględnieniem dzieci nienarodzonych

Krytycy programu wskazują na fakt, że chociaż jego założenia mogą być słuszne, to jednak PiS nie określił źródeł, z których chciałby pozyskać pieniądze na realizację „Teraz Rodzina”. Obecnie budżet jest napięty do granic wytrzymałości i w czasie, gdy konieczne jest wprowadzanie kolejnych cięć, niemożliwe wydaje się wygospodarowanie ogromnych kwot niezbędnych do wdrożenia prorodzinnego pakietu.

The following two tabs change content below.