Tagi

Powiązane wpisy

Podziel się

Praktyczna nauka prawa w szkołach

Świadomość prawna w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Znajomość podstawowych zagadnień prawnych w społeczeństwie nie stoi na wysokim poziomie.

To spory problem, tym bardziej, że na tle europejskim wypadamy naprawdę słabo. Po części wynika to z faktu, że Polacy mają słaby dostęp do bezpłatnych usług i porad prawnych. Dlatego już trwają prace nad stworzeniem projektu systemu pomocy prawnej, który miałby to zmienić. Jego założeniem jest wprowadzenie do sądów rejonowych konsultantów prawnych (w tym absolwentów prawa bez aplikacji), którzy odpowiadaliby bezpłatnie na pytania obywateli. To jednak w stu procentach nie rozwiąże problemu.

Minister sprawiedliwości, jest zdania, że edukację prawną należy rozpoczynać jak najwcześniej, by wykształcić w społeczeństwie świadomość tych zagadnień. W ten sposób można przeciwdziałać wykluczeniu prawnemu Polaków. Podobnego zdania są uczniowie z łódzkich szkół, którzy w tym roku szkolnym wzięli udział w pilotażowym programie nauki prawa w praktyce.

Oznacza to, że lekcje prawa są w szkołach potrzebne i oczekiwane. Dlatego resort sprawiedliwości będzie naciskał na resort edukacji narodowej, by obowiązkową, praktyczną naukę prawa wprowadzić do szkół ponadgimnazjalnych już od roku szkolnego 2012/2013. Pomysł został już naświetlony, teraz czeka na opinię MEN-u. Dodatkowy przedmiot ma ważne uzasadnienie. Młodzi ludzie, którzy staliby się ofiarami jakichkolwiek przestępstw, wiedzieliby, jakie prawa im przysługują i do kogo zwrócić się ze swoim problemem. Obecnie wiele spraw nie wychodzi na jaw, ponieważ społeczeństwo nie jest świadome narzędzi, jakimi może się posłużyć, by je rozwiązać.