Zrównanie małżeństw homo- i heteroseksualnych w USA

tęcza nad San Francisco

davidyuweb (flickr)

Od teraz w dwunastu stanach USA, w których zalegalizowane były małżeństwa homoseksualne, pary gejów i lesbijek mogą czuć się bezpieczniej, ponieważ ich prawa zostały zrównane z prawami małżeństw tradycyjnych. Sąd Najwyższy uznał, że część ustawy z 1996 roku mówiąca o małżeństwie jako związku kobiety i mężczyzny jest niekonstytucyjna.

Jest to ustawa o ochronie małżeństwa Defense of Marriage Act (DOMA), wprowadzona podczas prezydentury Billa Clintona. Niedawno czterech z pięciu przedstawicieli Sądu Najwyższego uznało, że zapis jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa. Odtąd małżeństwa homoseksualne, które zostały już wcześniej zalegalizowane w dwunastu stanach, będą mogły korzystać z przywilejów federalnych. Dotyczą one praw spadkowych, ubezpieczeniowych i podatkowych.

Należy pamiętać, że w pozostałych stanach sytuacja małżeństw homoseksualnych wygląda wciąż tak samo, jednakże samą decyzję sądu należy uznać za duży sukces. W momencie gdy ogłaszano werdykt, pod waszyngtońskim sądem zebrały się tłumy aktywistów z tęczowymi flagami. Dodatkowo w Kalifornii zniesiono zakaz zawierania małżeństw jednopłciowych. Prezydent USA, Barack Obama jest zadowolony z decyzji sądu. W swoim oświadczeniu napisał, że wszyscy ludzie są stworzeni jako równi sobie, dlatego ich miłość powinna być traktowana w taki sam sposób.

Rząd prezydenta Obamy na początku marca złożył w Sądzie Najwyższym dokument, w którym wyrażono poparcie dla związków homoseksualnych i apelowano o zniesienie zakazu zawierania takich małżeństw w Kalifornii. Zakaz zawierania małżeństw jednopłciowych w tym stanie wiąże się z tzw. Propozycją 8. Zakaz ten wszedł w życie po przeprowadzeniu plebiscytu powszechnego w 2008 roku. Adwokaci ministerstwa sprawiedliwości w swoim czterdziestostronicowym dokumencie zaznaczyli, że Propozycja 8 stanowi naruszenie 14 poprawki do konstytucji, w myśl której prawo gwarantuje równość wszystkich obywateli.

Od teraz geje i lesbijki mogą nie tylko zawierać legalne małżeństwa, ale też cieszyć się pełnią praw małżeńskich w takich stanach jak Minnsesota, Nowy Jork, Waszyngton, Vermont, New Hampshire, Meryland, Maine, Delaware, Iowa, Connecticut oraz Rhode Island i Massachustetts, a także w stołecznym dystrykcie Kolumbii.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.