Nowe kary za palenie w miejscu pracy

15 listopada wchodzą w życie przepisy, które zakazują palenia w miejscach publicznych. Zmienią się również zasady karania palaczy oraz właścicieli lokali czy pracodawców.

Zakaz palenia będzie obowiązywał m.in. w lokalach gastronomicznych, pubach i dyskotekach, szpitalach, ale także w środkach komunikacji publicznej – autobusach, pociągach, taksówkach, a nawet samochodach służbowych. Zakaz dotyczył będzie również przestrzeni otwartych, jakimi są plaże, place zabaw i przystanki autobusowe. Nie będzie tez można palić w miejscu pracy, chyba że pracodawca wyznaczy specjalne, przeznaczone do tego miejsce. Słowem – palacz nie będzie miał łatwego życia.

Jednak jeśli nie będzie się mógł oprzeć pokusie i puści dymka, kara będzie łagodniejsza niż dotychczas. Dzisiaj paląc w miejscach zakazanych można dostać mandat nawet na 5000 zł. Nowe przepisy łagodzą karę do 500 zł. Większe konsekwencje czekają natomiast tych, którzy nie poinformują o zakazie palenia. Za niewywieszenie znaku zakazu, właścicielom lokali, zarządcom lub kierowcom czy pracodawcom grozi grzywna nawet 2000 zł.