Ubezpieczenia inwestycyjne: sposób na lepszą emeryturę?

emerytury

Na polskim rynku finansowym pojawiła się opcja ubezpieczeń inwestycyjnych. Są one kierowane do wszystkich tych osób, które chciałyby zapewnić sobie wyższą emeryturę. Dzięki temu, Polacy będą mieli szansę samodzielnie zadbać o swoje finanse po przejściu w stan bierności zawodowej. Jak przyznają analitycy, oszczędzanie na własną rękę jest niezbędne, ponieważ przy kondycji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz prognozach dotyczących wpływu ze składek emerytalnych, nie ma większych szans na to, że za kilkadziesiąt lat emeryci będą mogli liczyć na godne świadczenia.

Ubezpieczenia inwestycyjne są formą inwestycji o charakterze długoterminowym. Eksperci przyznają, że jeśli nie chcemy podjąć się ich na okres wynoszący przynajmniej kilkanaście lat, to tak naprawdę nie ma większego sensu ich rozpoczynać. Można natomiast zdecydować się na ubezpieczenie inwestycyjne dożywotnie. Warto podkreślić, że opcja ta jest skrzętnym połączeniem ubezpieczenia na życie z inwestowaniem. Jej największą zaletą jest fakt, że można dopasować ją do władnych potrzeb, określając takie kwestie, jak wysokość i częstotliwość wpłacanych składek. Ponadto, klient może decydować o transferach środków między funduszami.

Niestety, eksperci przyznają, że ubezpieczenia inwestycyjne wiążą się z pewnym ryzykiem, a jeśli nieodpowiednio nimi pokierujemy, to możemy nawet doprowadzić do zaprzepaszczenia wszystkich środków. Z tego powodu Polska Izba Ubezpieczeń ustaliła, że wszystkie jednostki proponujące ubezpieczenia inwestycyjne będą musiały stworzyć karty produktu, które będą dla klientów wyczerpującym źródłem informacji na temat zalet i wad ubezpieczeń tego typu. Będą one informowały o ryzyku, jakie niosą za sobą tego typu formy inwestowania tak, by każdy klient był świadomy tego, na co się decyduje i jakie mogą być konsekwencje.

Początkowo, szansą na wyższe świadczenia emerytalne miały być Otwarte Fundusze Emerytalne, ale specjaliści uważają, że również one nie będą w stanie zaspokoić realnych potrzeb finansowych przyszłych polskich emerytów. Eksperci mówią wprost, że najrozsądniej będzie więc oszczędzać samodzielnie. Dzięki temu, sami będziemy decydowali, jakie sumy i jak często chcemy wpłacać na poczet przyszłej emerytury. Ponadto, będziemy mieli dużo większą kontrolę nad tymi środkami.