Jakie studia wybiorą maturzyści?

Matura to przepustka do studiów. Od tego jakie przedmioty wybiorą maturzyści i jak sobie z nimi poradzą zależała będzie ich dalsza edukacja. Jakie kierunki będą najbardziej oblegane?

Śmiało można powiedzieć, że większość spośród 400 tys. tegorocznych maturzystów na szkole średniej nie skończy swojej edukacji. Będzie wspinać się na wyższe szczeble, po to, by ułatwić sobie start w życie zawodowe, a matura będzie pierwszym krokiem w tym kierunku. Jednak ich sukces zależy od tego, jaki kierunek studiów wybiorą. Za pięć lat z pewnością znajdą zatrudnienie, jeśli wypełnią niszę. Najłatwiej będzie absolwentom studiów technicznych, najmniejsze szanse na powodzenie będą mieli humaniści.

Okazuje się, że uczniowie coraz bardziej to rozumieją. Już w ubiegłym roku dało się to zauważyć, co nie oznacza, że kierunki humanistyczne straciły na popularności. Wciąż wielu chętnych w 2010 roku walczyło o miejsca na kierunkach filologicznych, dziennikarstwie czy kulturoznawstwie. Chętnych było jednak nieco mniej niż w rekrutacji na rok akademicki 2009/2010.

To dobry znak. Młodzi zaczynają dostrzegać potrzeby współczesnego rynku pracy i chcą je spełnić. Poprzedni rok dał temu wyraz. Ubiegłoroczni maturzyści ruszyli na pożądane kierunki. Aż 30 tys. z nich zdawało na budownictwo. Bardzo popularna była także inżynieria środowiska, biotechnologia czy budowa maszyn. Największym zainteresowaniem (37,7 tys. maturzystów) cieszyło się jednak zarządzanie. Nieco mniej chętnych przyciągnęło prawo, ekonomia, informatyka czy administracja.

W tym roku prawdopodobnie zainteresowanie kierunkami będzie podobne. Może świadczyć o tym choćby fakt, że maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym zdecydowało się zdawać 65 tys. maturzystów.