Płaca minimalna znów wzrośnie

Od nowego roku płaca minimalna nie będzie już wynosiła 1386 zł brutto. Wszystko wskazuje na to, że wzrośnie. Jak bardzo? Na razie padła tylko propozycja.

15 czerwca minął ostateczny termin, by rząd zaproponował kwotę wynagrodzenia minimalnego na przyszły rok. Rada Ministrów zgodziła się, by najniższa płaca wzrosła w 2012 roku o 8 proc. w stosunku do roku 2011. Oznacza to, że wyniosłaby 1500 zł brutto. Nie jest to jednak stawka ostateczna. Teraz jej wysokość musi być przedyskutowana przez Komisję Trójstronną, czyli przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych. Dzisiaj, 15 lipca, mija termin uzgodnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia przez KT. Jeśli decyzja nie zapadnie, rząd będzie musiał podjąć decyzję samodzielnie do 15 września 2011.

Wiadomo, że konsultacje trójstronne Komisji nigdy nie przebiegają jednomyślnie. Pracodawcy propozycję rządu odrzucają, bo ich zdaniem jest zbyt hojna – o ryzyku wynikającym z takiej rozrzutności mówili już w kwietniu tego roku. Z kolei związki zawodowe chcą większej podwyżki, czego w ostatnich miesiącach domagali się podczas licznych manifestacji. Według Rady MInistrów 1500 zł to rozsądne i kompromisowe rozwiązanie. Jak podaje Centrum Informacyjne Rządu:

„Kwota ta zapewni relację minimalnego wynagrodzenia dorognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w wysokości 41,4 proc.”