Single poczekają na własne M

W tym roku – w lipcu, miały wejść w życie zmiany umożliwiające singlom zaciąganie kredytów preferencyjnych z dopłatą państwa. Już wiadomo, że na to trzeba będzie jeszcze poczekać.

Program „Rodzina na swoim” dotyczy głównie młodych małżeństw, dla których pomoc państwa przy zakupie mieszkania jest jedyną szansą na własne M. Od 1 lipca Ministerstwo Infrastruktury miało objąć wsparciem również osoby samotne. Miało, bo plany nie zostały zrealizowane.

Stanęło na konsultacjach społecznych, które tylko potwierdziły, jak duże są oczekiwania singli w stosunku do państwa. Społeczeństwo opowiedziało się za wprowadzeniem zmian korzystnych dla osób samotnych.

Nie będą one jednak możliwe przez przynajmniej pół roku. Konieczne są jeszcze konsultacje poszczególnych resortów. Dopiero wtedy poznamy ostateczny kształt ustawy.

Już wiadomo jednak, że będzie ona miała założenia prodemograficzne. Oznacza to, że o kredyty będą mogły się ubiegać osoby poniżej 35 roku życia. Pomoc będzie największa dla rodzin, które będą starały się o dzieci.