Ulga na internet – zmiany

modem

Tom, flickr

Ulga podatkowa na internet istnieje już od dłuższego czasu, jednak niedawno zasady, na jakich można z niej skorzystać uległy zmianie. W związku z wprowadzonymi modyfikacjami, ograniczona zostanie liczba osób mogących odliczyć koszty podłączenia do sieci od podatku. Dokładniej, z możliwości odliczenia skorzystać będą mogli wszyscy ci, którzy nigdy dotąd tego nie robili, bądź też te osoby, które w ubiegłym roku skorzystały z tej opcji po raz pierwszy. Natomiast ci, którzy zdecydują się na ulgę w roku bieżącym, będą mogli jeszcze raz uczynić to w roku 2015. Zarówno dokumenty uprawniające do uzyskania ulgi, jak również jej wysokość pozostały takie same, jak dotychczas.

Niestety, pojawiły się jeszcze inne ograniczenia względem odliczania kosztów internetu od podatku. Ulga przysługiwać będzie tym, którzy dopiero po raz pierwszy zainstalowali sieć, bądź tym, którzy nie odliczyli ulgi w latach 2005-2011. Spełnienie wymogów jednak nie wystarczy, jeżeli nie przedstawimy stosownego dokumentu będącego dowodem na wydatki, jakie rzeczywiście ponieśliśmy w związku z opłaceniem dostępu do sieci. Żaden organ nie ustalił, jaki dokładnie ma to być dokument, jednak wiadomo, że powinny znajdować się na nim dokładne informacje na temat tego, komu zapłaciliśmy za dostęp do internetu, jak dużo i kiedy. Potrzebne są również dane odbiorcy oraz szczegółowe dane dotyczące rodzaju usługi. Ważne jest jednak, że papierów nie trzeba składać w urzędzie skarbowym – należy je jedynie posiadać na wypadek, gdyby urzędnicy zechcieli skontrolować legalność naszego połączenia internetowego.

Wysokość ulgi, która jest odliczana od podatku, nie może być wyższa niż 760 zł na przestrzeni całego roku. . Należy jednak wiedzieć, że same PIT-36 oraz PIT-37 nie wystarczą do rozliczenia się z podatku. Potrzebny jeszcze stosowny formularz MIT-O, w którym podane są informacje dotyczące stosowanej ulgi. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości z wypełnieniem takich dokumentów, to lepiej jest zlecić je komuś, kto naprawdę się na tym zna. Można też skorzystać z dni otwartych w poszczególnych placówkach Fiskusa podczas, których można wypełniać rozliczenie pod okiem ekspertów.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.