Emerytury najwyższe na śląsku

Wielu pracowników z utęsknieniem czeka na czas, kiedy wreszcie będą mogli przejść na emeryturę. Nie wszyscy jednak spędzą ją na takich samych warunkach finansowych.

Wysokość emerytury wypłacanej przez ZUS zależy od wyskości składek, jakie były opłacane, a także od czasu, w jakim były one gromadzone. Na tej podstawie ZUS wylicza wysokość świadczeń, które będą wypłacane po przejściu na emeryturę. Okazuje się jednak, że w Polsce istnieje duża rozbieżność w ich wysokości. Choć średnia krajowa emerytura w pierwszym kwartale 2011 roku znajdowała się na poziomie 1748 zł brutto, w 14 województwach kraju emeryci dostali znacznie mniej. Są jednak tacy, którzy nie mają na co narzekać.

ZUS przeprowadził analizę emerytur we wszystkich województwach w kraju. Tym samym ustalił średnie wysokości świadczeń dla każdego z nich. Z badania wynika, że emeryci ze Śląska mogą liczyć na najwyższe wypłaty w Polsce. Drugie w kolejności jest woj. mazowieckie, ale tutaj nie jest już tak różowo. Po przeciwległej stronie jest za to Podkarpacie, które dostaje najniższe świadczenia z ZUS-u. Różnica jest niemała. Na Śląsku emeryci dostają nawet 600 zł więcej.

Górnicze przywileje emerytalne sprawiają, że średnio emeryt mieszkający w województwie śląskim co miesiąc dostaje 2127 zł brutto. Emeryci na Mazowszu z kolei otrzymują przeciętną emeryturę w wysokości 1808 zł brutto, a więc już ok. 300 zł niższą niż liderzy. Emeryci z Rzeszowa i okolic tymczasem muszą zadowolić się średnią wynoszącą 1520 zł brutto. Nie lepiej jest w woj. świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. Nie jest tajemnicą, że najniższe świadczenia otrzymują mieszkańcy wschodniej ściany Polski. Tutaj niskie emerytury wynikają z niskich zarobków.