Polacy chcą mieć własne firmy

własna firma

Z badań przeprowadzonych przez brytyjski ośrodek badawczy Opinion Matters dla firmy hostingowej 1&1 Internet wynika, że zarówno znaczna część kobiet, jak i mężczyzn mieszkających w Polsce chciałaby prowadzić własną działalność gospodarczą. Takie dane zaprezentowano w niedawnym wydaniu „Pulsu Biznesu”. Ankiety dotyczące odczuwanej przez Polaków chęci założenia firmy przeprowadzono w drugiej połowie kwietnia tego roku wśród 502 pełnoletnich obywateli naszego kraju.

Okazuje się, że większość spośród nas sądzi, iż własne przedsiębiorstwo pozwoliłoby na większe zarobki, pewniejsze zyski i poprawę ogólnego komfortu życia. Chcielibyśmy sami sobie być szefami także po to, by nie podporządkowywać się osobom trzecim. Wedle wyobrażeń, samozatrudnienie ma gwarantować nam lepsze samopoczucie. Dodatkowo, miałoby ono umożliwiać elastyczne godziny pracy.

Nad założeniem własnego biznesu zastanawiało się aż 77% przepytanych mężczyzn i 63% ankietowanych kobiet. Najczęściej były to osoby młode, które nie ukończyły jeszcze 30. roku życia. To właśnie w tej grupie wiekowej najczęściej przyznawano, że rozpoczęcie działalności gospodarczej pozwala na pełne spełnienie zawodowe i dążenie do realizacji swoich ambicji.

70% Polaków uważa, że prowadzone przez nich przedsiębiorstwo zapewniałoby im wyższe dochody. 25% chciałoby mieć własną firmę, by samemu zarządzać swoją pracą. Kolejnych 16% przyznaje, że do prowadzenia interesu zachęca ich brak restrykcyjnego grafiku pracy i możliwość dostosowania czasu poświęcanego na obowiązki zawodowe do indywidualnych potrzeb. Ponadto, spora grupa respondentów uważa, że satysfakcję dawałoby im robienie tego, co lubią i czerpanie z tego profitów.

Niemniej jednak, rzeczywistość weryfikuje ten optymizm. Jak podkreślają eksperci oraz sami przedsiębiorcy, prowadzenie firmy to ciężki kawałek chleba. Często okazuje się, że pracy jest znacznie więcej niż przy zatrudnieniu na etacie, a spodziewany elastyczny grafik okazuje się być pracą niemal całodobową. Poza tym, początkowo firma wymaga takiego wkładu finansowego, że raczej nie należy spodziewać się wysokich zarobków. Przez pierwsze miesiące, a czasem nawet lata większość zarobków musi być automatycznie inwestowana w dalszy rozwój przedsiębiorstwa, a to obniża zarobki samego właściciela.