FIFA na cenzurowanym – korupcja i łapówki

Podejrzenia o korupcję w FIFA

Wybuchu takiej afery FIFA nie mogła się spodziewać. Aresztowanie 6 działaczy pod zarzutem korupcji i podejrzenie wobec jednego z byłych członków o przyjęcie łapówki w wysokości 10 mln dolarów od rządu RPA zszokowały cały świat.

Międzynarodowa Federacji Piłki Nożnej (FIFA) ma poważne problemy. Chociaż kibice na całym świecie regularnie podejrzewali działaczy o korupcję, to jednak takiej afery nikt nie przewidział. W ubiegłym tygodniu aresztowano 6 działaczy FIFA, a wkrótce potem zatrzymano jednego z byłych członków pod zarzutem przyjęcia łapówki w wysokości… 10 milionów dolarów! Tyle miał dostać pochodzący z Trynidadu i Tobago Jack Warner od rządu Republiki Południowej Afryki w zamian za pomoc w wygraniu wyścigu o organizację Mistrzostw Świata 2010.

Śledztwo w sprawie korupcji w FIFA prowadzi zarówno prokuratura amerykańska, jak i szwajcarska. Obie szczególną uwagę zwracają właśnie na postać Warnera, z tym że Szwajcarzy podejrzewają go o nielegalne działania mające pomóc Rosjanom w wyborze na organizatora Mundialu 2018 r. i Katarczykom w zostaniu organizatorami mistrzostw w 2022 r. Sam podejrzany, jak zresztą nietrudno się domyślić, nie przyznaje się do winy. Co ciekawe, to właśnie on 4 lata temu sugerował, że w światowym futbolu problem korupcji jest powszechny. Wtedy jeszcze był prezydentem federacji północno-amerykańskiej i twierdził, że posiada solidne dowody na korupcję, a kiedy je opublikuje, FIFA będzie zaskoczona. 6 innych działaczy FIFA zatrzymanych w Zurychu podejrzanych jest o przyjęcie łapówek o łącznej wartości przekraczającej 100 milionów dolarów. Zdaniem amerykańskich śledczych, pieniądze te wpływały na konta bankowe w USA. Podobnie, jak w przypadku Warnera, chodzi o prawdopodobieństwo przekupstwa w celu pomocy Rosji i Katarowi w organizacji Mundialu. Zatrzymani przebywają na razie w areszcie, a policja zabezpieczyła liczne dane zabrane z siedziby FIFA.

Sytuacją zaniepokojona jest Europejska Unia Piłkarska (UEFA), która gotowa była do przełożenia zaplanowanego Kongresu oraz wyborów na prezydenta FIFA. Ostatecznie, w piątek wygrał je Joseph Blatter, dla którego miała to być już 5. kadencja. We wtorek Blatter nie wytrzymał jednak presji związanej z aferą i podał się do dymisji. Wkrótce później Amerykanie przyznali, że ich dochodzenie dotyczy także byłego już prezydenta FIFA.

The following two tabs change content below.

Daniel Kurylak

Daniel Kurylak (1976), z zawodu front end developer, z zamiłowania rowerzysta, kolekcjoner znaczków, warszawiak i internauta. Fascynują go nowe technologie oraz wszystko co związane z Internetem. Dni upływają mu na wykonywaniu zleceń, obserwowaniu tego, co się dzieje w sieci oraz pisaniu artykułów.