Obniżenie stawki VAT możliwe w 2016

Ministerstwo Finansów

Minister finansów zapowiada, że w 2016 r. jest możliwość obniżenia 23%-owej stawki podatku VAT, choć w praktyce wydaje się to mało możliwe. Najpierw państwo musiałoby mieć zwyżkę dochodów z VAT i ograniczyć szarą strefę.

Mateusz Szczurek, nowy minister finansów, przyznał w czasie debaty zorganizowanej przez PAP, że w 2016 byłaby możliwość obniżenia męczącej dziś przedsiębiorców stawki podatku VAT, ale najpierw państwo musiałoby ograniczyć rosnącą w Polsce szarą strefę (co wydaje się mało możliwe) oraz uzyskać zwyżkę dochodów z podatku VAT. Te dwa obostrzenia decydujące wg ministra o ewentualnym obniżeniu stawki VAT zdają się zdecydowanie zmniejszać realną szansę zmiany wysokości podatku VAT. Szara strefa, która w Polsce ma m.in. związek z wysokimi podatkami i wysokimi kosztami pracy, nie zniknie z dnia na dzień, a możliwości rządu raczej nie są na tyle duże, by mógł ustawami i kampaniami reklamowymi zachęcającymi do płacenia podatków sprawić, by nielegalni przedsiębiorcy wyszli z szarej strefy i zdecydowali się legalnie płacić podatki. Minister zwraca uwagę, że to właśnie brak wpływów z szarej strefy decyduje o pozostawieniu podwyższonego VAT w Polsce, a zarazem wysokością podatków nie zachęca tych, którzy pracują i zatrudniają nielegalnie do wyjścia z szarej strefy.

Zamknięte koło sprawia, że raczej nie możemy liczyć na zmianę sytuacji: ani w zakresie zmiany podatku VAT na poprzedni – 22%, ani tym bardziej na wyczekiwany przez przedsiębiorców podatek liniowy.

Zgodnie zapisami tzw. Wieloletniego Planu Finansowego z lat 2013-2017, podatek VAT powinien w 2017 r. wrócić do poziomu 22% , ale czy tak się stanie – nie wiadomo.

Wysokie koszta pracy i podatki to również jedna z przyczyn, przez którą coraz więcej małych i średnich firm nie radzących sobie z fiskalnymi obciążeniami, bankrutuje, zawiesza lub całkowicie zamyka swoją działalność gospodarczą. Wg danych GUS z roku na rok ilość likwidowanych firm rośnie – czy znikają z rynku pracy całkowicie, czy tez przechodzą do szarej strefy – nie wiadomo.

The following two tabs change content below.