Pamiętnik z Powstania Warszawskiego w Kamienicy

Powstanie Warszawskie to jedno z najbardziej heroicznych wydarzeń w historii Polski. W tym roku wypada jego 66. rocznica.

Oczywiście jak co roku, z tej okazji planowane są uroczyste obchody upamiętniające wydarzenia z 1944 roku. Tym razem weźmie w nich udział także warszawski Teatr Kamienica, który od 30 lipca do 1 sierpnia przedstawiał będzie spektakl „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Przedstwienie okazjonalnie wróci na deski teatru. Swoją premierę miało w ubiegłym roku i od razu zostało okrzyknięte przez „Politykę” najważniejszym wydarzeniem kulturalnym 2009 roku.

Na uznanie publiczności i krytyków zasłużyło sobie niekonwencjonalnym podejściem do tematu. Widocznie nawiązuje bowiem do współczesnych realiów – głównie za sprawą mocnej, rockowej muzyki, której twórcą jest Mateusz Pospieszalski – członek zespołu Voo Voo. Nieszablonowa jest też choreografia przygotowana przez Macieja Florka, znanego dzięki zwycięstwu w pierwszej edycji programu „You Can Dance”.

Uniwersalny przekaz spektaklu i uwypuklenie nieprzemijającego aspektu „Pamiętnika…” to zabieg jak najbardziej przemyślany i celowy. Tak przygotował go reżyser – Jerzy Bielunas.