Polska jakość życia przoduje w Europie

Jakość życia w Polsce należy do najlepszych w Unii Europejskiej. Pod tym względem prześcigamy nawet Wielką Brytanię i dotkniętą cudem gospodarczym Irlandię.

O sporządzenie rankingu dotyczącego kwestii, w jakim kraju zjednoczonej Europy żyje się najlepiej pokusił się brytyjski portal uSwitch zajmujący się tematyką społeczną i ekonomiczną. Pod uwagę wziął tylko dziesięć z 27 państw. Polska zajęła 4 miejsce. Wyprzedziły ją Francja, Hiszpania i Dania.

Ranking powstał w oparciu o wiele różnorodnych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Począwszy od kosztów utrzymania, długości życia po pogodę i długość wakacji w ciągu roku. Okazuje się, że mimo ciągłych narzekań i ustawiania się w ogonie Europy, na jej tle nie wypadamy wcale najgorzej. Więcej powodów do zmartwień mają na przykład Wielka Brytania i Irlandia, które zajęły kolejno 9 i 10 miejsce.

Mieszkańcy tych krajów muszą pogodzić się z tym, że wszystko w ich kraju jest droższe – żywność, alkohol i papierosy, beznzyna, służba zdrowia czy opłaty mieszkaniowe. Poza tym więcej dni w roku spędzają w pracy, później idą na emeryturę, a w dodatku słońce świeci im rzadko. A jeszcze niedawno życie na wyspach wydawało nam się miodem i mlekiem płynące.